Jdi na obsah Jdi na menu
14. 10. 2007

ObrazekZe Štěchovic na Slapy...
V neděli jsme s Andulkou absolvovali další z našich každoročních podzimních "poutí" podél Štěchovické přehrady směrem na Slapy. Byli jsme s Andulkou sami (a ještě s Wenigama) - Ivuška hlídala nemocnou Nikolku.
Jako každý rok se povedlo počasí (bodejť by ne - jezdíme tam jenom když je hezky) a bylo to krásné.

Každému kdo tuto cestu nezná ji velmi doporučuji - spousta krásných pohledů na přehradu, nenáročná cesta, krása,...

Něco obrázků jsem umístil do Fotoalba...

-------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Cesta začíná ve Štěchovicích. Stoupá mezi chatami do lesa nad přehradou. Štěchovická přehrada se stavěla v letech 1939 - 1945. Hráz se zdymadlem pro lodi má výšku 20 metrů, délka její koruny je 124 metrů.
Sedm kilometrů dlouhé přehradní jezero nenávratně zničilo překrásné Svatojánské proudy, milované starými vodáky. Někteří si tu vystavěli skromné sruby. Osadníci před první světovou válkou dali své osadě jméno Ztracenka. Tou projdete již po zelené.
Naproti na prudké stráni je rezervace Kobylí dráha. Název se odvozuje od staré cesty, po které koně táhli prázdné čluny z Prahy proti proudu. 
Pod Slapskou přehradou chatová zástavba houstne. U cesty pod hrází stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Původně byla o něco výš na skále Sedlo u Ferdinandova sloupu u tzv. Hořejšího slapu. Společně se sloupem sem byla přemístěna při stavbě přehrady. Začínal zde divoký proud a sv. Jan měl ochraňovat plavce.
Cesta nyní vede od břehů Vltavy vzhůru po modré do Třebsína, kde je zastávka autobusu do Prahy.
Existuje prý i možnost návratu motorovou lodí alespoň do Štěchovic (zatím jsme nevyzkoušeli). Molo je asi 300 metrů pod hrází. 
Trasa měří cca 8 kilometrů, převýšení je 80 metrů.
Návrat do Štěchovic je možný i pěšky přes kopec Homoli nádherným lesem (5,5 kilometrů po modré a červené, převýšení 140 metrů).

 

 

Náhledy fotografií ze složky Štěchovická přehrada